Pot ajuta Citramone cu migrenele?

Citramon este disponibil sub formă de tablete, care au o culoare maro deschisă și mirosul de cafeină. Principala indicație pentru numirea sa este tratamentul unei dureri de cap.

Compoziția medicamentului include mai multe substanțe active, și anume:

  • Acid acetilsalicilic
  • paracetamol
  • cafeină
  • Excipienți.

Citramona aparține grupului farmacologic de analgezice și antipiretice. Prin urmare, are o gamă largă de aplicații.

Dar indicația principală este ameliorarea durerii de cap cu migrenă. Cu toate acestea, înainte de a începe să o luați, trebuie să stabiliți un diagnostic final.

Cum afectează o persoană?

În corpul uman, Citramon prezintă următoarele efecte:

  • Reducerea severității durerii
  • Kupirovanie reacție inflamatorie
  • Scăderea temperaturii corpului
  • Reducerea adeziunii eritrocitelor între ele.

În plus, acest medicament ajută la restabilirea microcirculației în focalizarea inflamatorie, care contribuie la rezolvarea inflamației. Acest efect nu este cunoscut de toată lumea, deci cu un scop antiinflamator este rar folosit, deși se dovedește a fi destul de eficient în acest sens.

Eficacitatea medicamentului pentru migrene depinde în primul rând de cafeina care face parte din medicament. Această substanță ajută la normalizarea tonului vaselor cerebrale și, de asemenea, la accelerarea fluxului sanguin intracerebral.

Dozele care sunt utilizate pentru migrena nu provoacă excitații patologice ale sistemului nervos, ceea ce reprezintă un important avantaj al acestui medicament.

Cum se aplică și ce contraindicații există?

Tabletele de citramonă sunt prescrise de două sau de trei ori pe zi. O singură doză este un comprimat care trebuie luat după masă. În timpul unui atac de migrena, care are loc cu o durere de cap severă, puteți lua până la 6 comprimate. Aceasta este doza zilnică admisă a acestui preparat farmacologic.

Principalele indicații când se utilizează Citramon sunt:

  • O durere de cap asociată cu migrenă
  • Durerea din cauza bolilor dentare
  • Nevralgie - durere provocată de o iritare patologică a nervilor, de exemplu, în compresie
  • Durere în tulburările menstruale
  • Citramon ajută la diaree, destul de ciudat.

Nu luați Citramon în următoarele situații:

  • Leziunea ulceroasă a tractului gastro-intestinal
  • Tendința la coagularea sanguină slabă
  • Rare de insuficiență renală și hepatică.

Caracteristici în aplicare

Aspectul unei dureri de cap la femeile gravide este adesea un simptom frecvent. Dacă excludeți toate tipurile de cauze obstetricale ale acestei afecțiuni, pentru a facilita bunăstarea unei femei, este indicat Citramon. Acest medicament este unul dintre putinele care pot fi folosite la femeile gravide.

Cu toate acestea, trebuie acordată o atenție deosebită tratamentului lor în primul trimestru de sarcină, când apare formarea principalelor organe la un copil intrauterin. Prin urmare, fără prea multă nevoie de femei însărcinate și consultare cu un medic, nu ar trebui să fie utilizat.

Pentru tratamentul și prevenirea migrenelor, cititorii noștri utilizează cu succes metoda lui Elena Malysheva. Studiind cu atenție această metodă, am decis să-i oferim atenția.

Tratamentul durerilor de cap Citramon pe fondul tensiunii arteriale crescute sau scăzute este pe deplin acceptabil. Medicamentul nu schimbă tonul vaselor, deci nu are un efect direct hipotensiv sau hipertensiv.

Apariția unei dureri de cap la copii, care apare în contextul migrenei diagnosticate, vă permite să luați acest medicament pentru tratament. Studiile efectuate în practica pediatrică nu au evidențiat niciun fel de consecințe negative asupra organismului copilului.

Costul și sfatul medicului

Citramon este un remediu destul de ieftin pentru durerile de cap. Prețul mediu al acesteia în farmaciile din Rusia variază de la 2 la 4 ruble. Oarecum mai mare este costul unei forme prelungite de Citramon.

Astfel, tsitramon forte poate fi cumpărat la un preț de 20-40 de ruble. Această accesibilitate materială a acestui preparat farmacologic nu înseamnă deloc lipsa eficacității, așa cum se crede de obicei în oameni.

Citramon a dovedit de câteva decenii bună tolerabilitate și eficiență ridicată în terapia cu migrene.

Pentru tratamentul și prevenirea migrenelor, Elena Malysheva recomandă colecția de mănăstiri a părintelui George. Se compune din 16 plante medicinale utile, care au o eficiență extrem de ridicată în tratamentul migrenei, amețeli și purificarea corpului în ansamblu.

Astfel, Citramon ajută eficient la durerea de cap provocată de migrenă. Medicamentul poate fi utilizat atât la adulți cât și la copii, precum și la femeile gravide, dar cu precauție în primul trimestru.

Doza recomandată este un comprimat, care se administrează de două ori sau de trei ori pe zi. Pentru atașarea unui atac de migrenă, o singură doză poate fi mărită la 6 comprimate.

Cu toate acestea, înainte de începerea tratamentului, este esențial să se consulte cu medicul curant, deoarece medicamentul are anumite contraindicații atunci când nu poate fi utilizat.

Recent, am citit un articol care descrie colecția colecției Mănăstirii părintelui George pentru a scăpa de migrene, dureri de cap. Această colecție eliberează vasele, calmează sistemul nervos, îmbunătățește starea generală.

Nu eram obișnuit să am încredere în informații, dar am decis să verific și să ordon de ambalare. Modificările pe care le-am observat o săptămână mai târziu: slăbiciunea, durerile de cap persistente, m-au chinuit înainte - s-au retras și, după 2 săptămâni, au dispărut complet. Incearca si tu, si daca esti interesat, atunci link-ul de mai jos este un articol.

Ați întâlnit vreodată o durere de cap severă care pur și simplu nu poate fi tolerată! Judecând prin faptul că citiți acum acest articol, atunci nu știți dacă ați auzit ce este acesta:

  • capul din regiunea frontală sau temporală este foarte dureros.
  • durerea pulsatoare sau spargerea, este amplificata de cea mai mica miscare.
  • durere însoțită de greață și uneori chiar vărsături.
  • lumina și sunetele sunt neplăcute.
  • și ați luat o mulțime de medicamente pentru o lungă perioadă de timp.

Și răspundeți acum la întrebarea: Sunteți mulțumit de asta? Sunt TOATE SIMPTOME pe care le poți tolera? Și cât de mult timp ați "fuzionat" deja cu un tratament ineficient? La urma urmei, mai devreme sau mai târziu situația va fi agravată. Și aceasta poate duce la consecințe mai grave, cum ar fi statusul migrenei și accidentul de migrenă.

Asta-i drept - e timpul să înceapă să pună capăt acestei probleme! Sunteți de acord? De aceea, am decis să publice povestea personală a Nataliei Budnitskii în care ea a vorbit despre modul în care ea nu a făcut față doar cu migrene cronice, dar izabvilas dintr-o grămadă de boli. Citiți mai multe.

Citramon din cap: toate pro și contra

Majoritatea oamenilor, la primele manifestări de durere, încearcă să scape de ea cât mai repede posibil, deoarece aceasta din urmă provoacă multă disconfort și disconfort. Puteți fi vindecat prin oricare dintre cele două opțiuni propuse: cu ajutorul medicinii tradiționale sau să luați tabletele adecvate, unul sau mai multe, în funcție de amploarea durerii. Până în prezent, există multe calmante, de fapt. Pacientul este uneori dificil de a alege în favoarea unui singur produs. Toate analgezicele sunt eliberate fără prescripție medicală, ceea ce simplifică procedura de cumpărare. Odată cu apariția simptomelor, primul lucru care vine în minte este citramona dintr-o durere de cap. Acesta este cel mai frecvent consumator de droguri printre țările post-sovietice. Desigur, sunt disponibile și alte opțiuni străine, dar acesta nu este subiectul articolului de astăzi.

Analgezice din cap ↑

Tabletele sunt un caracter non-hormonal analgezic care ameliorează inflamația și reduce febra. În fiecare an, ingredientele comprimatului sunt modificate, suplimentate cu componente noi, dar baza rămâne neschimbată sub forma:

  • acid acetilsalicilic: ca remediu pentru reducerea inflamației, care afectează schimbul de căldură, permeabilitatea sângelui la capilare. Ca urmare, senzația de durere este îngrozită;
  • fenacetin: în momentul în care produsul este retras din producție din cauza efectelor secundare identificate;
  • cafeina: ca un energic al sistemului nervos central, un sistem respirator care mărește tonul musculaturii inimii, accelerează pulsul și palpitațiile. În plus, după recepție, dorința de a dormi, oboseala, activitatea, capacitatea de lucru crește;
  • cacao: ca un antidepresiv și stimulant organic;
  • acid citric: ca un catalizator pentru reacțiile biochimice din organism.

Tipuri de citramonă și producătorii săi ↑

  • Citramon de la cap P: În plus față de echipamentul standard sub formă de acid acetilsalicilic, o mică doză de cafeină, conține mai multe miligrame de paracetamol. Efectul recepției, similar cu versiunea standard. Există contraindicații pentru copiii cu vârsta de până la 15 ani. Vinați totul, acidul acetilsalicilic, care este slab absorbit în adolescență. Luați 1-2 comprimate, până când durerea dispare complet. După cum arată practica, este de ajuns de 2-3 ori. Trebuie să se rupă cu recepția timp de cel puțin 6 ore. Dacă o persoană are insuficiență renală, pauza recomandată este de 8 ore;
  • Citramon Forte: recomandat pentru utilizare de către persoanele cu vârsta peste 15 ani. Doza este similară cu cea precedentă. În caz de durere de urgență, utilizați simultan două comprimate. Compoziția constă din magneziu, amidon, sodiu, în plus față de setul standard;
  • Tsitramon Darnitsa: un produs popular și popular, care a devenit popular cu mulți consumatori. Recomandările de utilizare sunt similare cu versiunile anterioare. Persoanele care nu au ajuns la vârsta adultă nu sunt categoric recomandate. Compoziția ingredientelor este tipică, dar principala diferență în numărul de doze într-o singură tabletă. E acolo sus;
  • Citramon Ultra: în exterior medicamentul este acoperit de o membrană. În interior sunt medicamente cu doze mici de acid acetilsalicilic, cofeină, paracetamol. Utilizarea este similară cu medicamentele descrise mai sus;
  • Citramon Borimed: este prezentat sub formă de acid acetilsalicilic asortat, paracetamol, cofeină. Restul este standard. Nu au fost găsite contraindicații;
  • Citramone Lect: medicament fără prescripție medicală cu conținut standard și prescripție medicală. Restricție - copiii de până la 14 ani.

Forma de eliberare a citramonei ↑

Varianta tabletă de culoare brun deschis, cu aromă ușoară de cacao. La vânzare este în moneda de 10 bucăți. Grup de farmacologie: medicament non-narcotic, acțiune analgezică cu proprietăți antiinflamatorii, antipiretice. Aplicați pentru durere de severitate medie a diferitelor locații. Anume, cu durere în cap, temperatură excesivă a corpului, semne de gripă, SARS, infecții respiratorii acute. Durerea severă nu este controlată de medicament, fiind nevoie de un alt analgezic.

Numirea și contraindicațiile ↑

  • În timpul sarcinii: este strict interzis să se ia în timpul primului și al treilea semestru. Întrucât este posibil un efect negativ asupra fătului neformat al embrionului;
  • în primele etape ale sarcinii, acidul acetilsalicilic poate crea premise pentru o anomalie congenitală. În fiecare dintre trimestre, administrarea medicamentului ar trebui justificată, deoarece există un risc ridicat de a dăuna fătului;
  • în timpul alăptării, medicamentul este strict interzis. Prin laptele matern, acidul ajunge la copil, ceea ce nu este bun.
  • cu sensibilitate crescută la ingrediente;
  • slabă coagulabilitate a sângelui;
  • astm bronșic;
  • tulburări ale tractului digestiv;
  • cu boli ale duodenului;
  • intervenție chirurgicală;
  • cu boli ischemice ale inimii;
  • creșterea tensiunii arteriale;
  • cu avitaminoză;
  • cu insuficiență renală;
  • în timpul sarcinii;
  • perioada de lactație;
  • tulburări de fază de somn;
  • cu zgomot în urechi;
  • transpirație excesivă.

Depozitare într-un loc uscat, întunecos, răcoros, departe de copii. Perioada de valabilitate a produsului este de la trei la cinci ani.

Nu beți alcool în timp ce luați medicamentul, deoarece eficiența va fi redusă la zero.

Preparate antiinflamatorii Pharmstandard-Leksredstva Citramon P - retragere

scăpa mea de migrenă

Citramon P de la Pharmstandard este un medicament permanent în cabinetul meu de medicină de origine și chiar într-o pungă cosmetică.

Cu doar câteva ore în urmă, înainte de a scrie această recenzie, am luat două tablete de acest vechi, dar de încredere mijloace.

Faptul este că migrenă este problema mea de la adolescență. Nu voi spune că ea trebuie să fie foarte îngrijorat de mine, dar când începe dureri de cap, mai ales în templu din stânga, știu cât de important este să-l oprească rapid, în caz contrar, durerea devine mai rău, greață, amețeli și alte probleme.

Există mai multe mijloace moderne pentru durerile de cap, câteodată le folosesc, dar Citramon pentru mine este cel mai bun.

Principalul lucru este să luați două comprimate deodată (bine, aceasta este doza mea), de preferat mestecați-le și beți apă caldă sau chiar ușor caldă. Atunci va acționa repede.

Nu trebuie să luați niciodată Citramon pentru noapte: eu personal am un pui de somn (datorită cofeinei în compoziția medicamentului).

De asemenea, nu este recomandabil să o luați pe stomacul gol - poate fi arsuri la stomac și iritații ale mucoasei.

Tsitramon P Pharmstandard-Leksredstva are întotdeauna la orice farmacie, în valoare de aproape un ban (ultimul record de timp de 10 comprimate costa 7 ruble). Medicamentul este eliberat fără prescripție medicală.

Cum să luați Citramon cu o durere de cap?

Dacă, după ce ați aruncat o privire în pieptul medicului de familie, nu ați găsit comprimatele Citramon, vă sfătuim să vă gândiți la cumpărarea lor. Deoarece, cu prețul său ieftin, acesta este unul dintre cele mai rapide și mai versatile medicamente care ajută la durerile de cap. În același timp, îl puteți cumpăra într-o farmacie fără prescripție medicală, Citramon se vinde peste tot, iar instrucțiunile de utilizare sunt atât de simple încât toată lumea le poate lua. Dar, în același timp, este necesar să știm, datorită a ceea ce ajută medicamentul, adică mecanismul acțiunii sale.

De ce mă doare capul?

Atacurile severe de cefalee sunt asociate, cel mai adesea, cu patologii vasculare. De exemplu, cu vârsta, vasele devin mai subțiri, își pierd elasticitatea și tablete similare ajută la înlăturarea spasmului rezultat. Desigur, dacă motivele sunt mai profunde, un Citramon nu salvează, un tratament îngust este necesar.

Dacă simptomele vă torturează de mult timp, faceți un studiu. Există o suspiciune de:

  • Migrenă este o patologie de natură cronică, care necesită utilizarea unor medicamente puternice de triptani.
  • Accident vascular cerebral sau stare pre-accident vascular cerebral. Poate fi provocată de ischemie (tromboză vasculară), ateroscleroză, hemoragie (sângerare internă) și însoțită de atacuri severe de durere de cap.
  • Tumorile - neoplasmele din creier necesită intervenție chirurgicală.
  • Anevrisme congenitale.
  • Durerea de stres sau tulpina musculara.

În acest din urmă caz, nu este necesar să beți imediat comprimatele Citramon sau Analgin. Restul, somnul puternic și ajutorul acordat masajului relaxant. În general, trebuie să vă amintiți: odată cu apariția unei dureri de cap, nu este nevoie să beți imediat. Încearcă să te descurci singur, prin metode non-medicale. Și mai bine - o va preveni, conducând un stil de viață sănătos.

Mecanismul de acțiune al medicamentului

Tabletele se numesc Citramon P, deoarece compoziția include adăugarea de paracetamol. Medicamentul este de tip nesteroidian, care ajută la durerea ușoară, compresivă, de natură generală, și are, de asemenea, un ușor efect antipiretic și antiinflamator. Aceasta este diferența față de analgin și similitudinea cu alte medicamente care conțin paracetamol.

Citramon se bazează pe intrarea aspirinei, prima dintre medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene deschise. Proprietatile sale sunt testate în prezent efect secundar suficient (în funcție de dozare) este practic absentă, astfel încât tableta poate fi utilizat și persoanele în vârstă și copii de 10 ani.

Luarea aspirinei îmbunătățește circulația sângelui în zona durerilor de cap vasculare, ceea ce duce la eliminarea simptomelor.

Pe de altă parte, comprimatele au și proprietăți negative. Deoarece este acid acetilsalicilic, are un efect iritant asupra mucoasei. Administrarea frecventă de Citramon duce la apariția ulcerelor, scăderea coagulării sângelui, reacții alergice. Dar cu aceste proprietăți, aspirina (și Citramon, respectiv) este prescrisă pentru tromboza vaselor sau pentru prevenirea acesteia.

În plus, comprimatul include cofeina, care este cunoscută pentru proprietățile sale pentru a ajuta la durerile de cap, precum și efectul sedativ. Utilizarea dozei potrivite stimulează sistemul nervos, îmbunătățește eficiența creierului, reduce tensiunea arterială și contribuie la îmbunătățirea fluxului sanguin.

Adesea, cu migrenă sau cefalee asociată cu vasodilatație, citramonul ajută de asemenea.

În plus, oamenii de știință au demonstrat că cofeina ajută la reducerea capacității plăcilor de a adera, ceea ce contribuie și la prevenirea trombozei. Și despre proprietățile Paracetamolului, am scris separat.

Cum să aplicați medicamentul

Împreună cu pachetul Citraumon, trebuie respectate instrucțiunile, indicând doza și cursul tratamentului, precum și contraindicații detaliate. Rețineți că comprimatele trebuie administrate în cursuri scurte, de cel mult 3 ori pe zi, pentru a preveni un efect nociv asupra ficatului, depresia sistemului nervos.

Apropo, medicamentul ajută nu numai la durerile de cap, ci și la cele dentare, occipitale, musculare și articulare. Numai dacă durerea nu este cronică sau prea intensă.

Doza maximă de Citramon pe zi este de 8 comprimate, după care se pot produce intoxicații severe și chiar moarte.

Dacă un pacient are febră mare, pe lângă cefalee, febră, Citramon nu este administrat mai mult de 3 zile.

De obicei, în stadiul inițial al bolilor respiratorii sau virale, ajută, dar tabletele pot fi înlocuite cu Paracetamol convențional.

Contraindicații și efecte secundare

Nu recomandă medicilor categorici să utilizeze medicamentul atunci când:

  • Alergii la componentele sale.
  • Ulcerul stomacului sau 12 duoden.
  • Hemofilie și deficiență de vitamina A.
  • Creșterea presiunii arteriale.
  • Ciroza, hepatita și alte afecțiuni ale ficatului, rinichilor.

Pe lângă mamele care alăptează și în timpul sarcinii, nu trebuie să riscați sănătatea prin utilizarea Citramon. Dacă o persoană suferă de insuficiență renală sau cardiacă acută, medicii interzic sau reduc aportul la minimum. De asemenea, cu excitabilitate nervoasă crescută, conținutul de cafeină în comprimate va afecta psihicul, poate duce la insomnie.

În ceea ce privește dacă Tsitramon-P adecvate pentru copii de până la 15 ani nu este de dorit, deoarece poate să apară sindromul Reye (boli cerebrale) și complicații ale ficatului. Printre efectele secundare ale unei greață notă supradozaj, vărsături, crampe, presiune spasmodică și palpitații ale inimii. S-ar putea sângera gingiile.

Cum să luați Citramon cu cefalee

Probabil, fiecare om a luat cel puțin o dată pastile dintr-o durere de cap, fără a merge la doctor. Mai ales dacă senzațiile neplăcute au apărut în mod neașteptat sau o deranjează rareori pe persoana, nu diferă intensitatea mare. Citramone ajuta cu dureri de cap? Acest medicament ieftin este popular cu mulți pacienți, trebuie doar să vă amintiți că eficacitatea medicamentului crește odată cu recepția corespunzătoare.

De ce poate avea o persoană dureri de cap?

Cauza durerii în cap poate fi o boală a coloanei vertebrale cervicale, leziuni ale creierului, răceli sau oboseală trivială. Un astfel de simptom ca o durere de cap însoțește:

  • Migrainele atacă femeile și atacă durerile de tip cluster la bărbați.
  • Osteocondroza, miogeloza, spondiloza și alte boli ale coloanei vertebrale cervicale.
  • Înfrângerea nodurilor nervoase situate pe cap.
  • Bolile infecțioase: meningita, encefalita.
  • Hemoragie sau accident vascular cerebral ischemic.
  • Ruptura anevrismică.
  • Spasmul vascular sau vasoconstricția cronică anormală.
  • Boli ale organelor ORL: sinuzită frontală, sinuzită.
  • Procesele inflamatorii care afectează urechea: otita medie, boala lui Meniere.
  • Neoplasme benigne sau maligne din creier.

Cold, intoxicații alimentare, simptome de sevraj, de asemenea, să apară cu o durere de cap. Disconfort poate apărea la persoanele care au suferit traume la nivelul capului, gâtului. Nu puteți bea Citramon din cap cu orice fel de patologie, trebuie să urmați întotdeauna instrucțiunile și să urmați recomandările medicului atunci când alegeți un medicament.

Structura medicamentului

Citramona este un preparat combinat, se referă la medicamente antiinflamatoare nesteroidiene cu efect analgezic. Compoziția "clasică" a citramonului a inclus cacao, limonka, fenacetină. Ulterior, fenaceina a fost exclusă din cauza toxicității, acidul citric - datorită efectului negativ asupra mucoasei gastrice, cacao - din cauza ineficienței. Citramonul modern este produs cu următoarea compoziție:

  • Acid acetilsalicilic. Ea are un efect de hemoragie, împiedică aderarea celulelor roșii din sânge la fiecare, normalizează circulația sângelui în spasmul vascular care a apărut în creier.
  • Cafeina. Crește tensiunea arterială, favorizează relaxarea vaselor de sânge, ameliorează spasmul, are un efect sedativ ușor.
  • Paracetamol. Normalizează temperatura corpului, reduce reacțiile inflamatorii ale țesuturilor.

Puteți bea Citramon sau paracetamol, dar nu două medicamente la un moment dat. Pentru a indica prezența paracetamolului în compoziție, blisterele sunt acum scrise "Citramon P". Compoziția medicamentului trebuie cunoscută astfel încât, atunci când alegeți un remediu pentru o durere de cap cauzată de o răceală, să nu depășiți doza de paracetamol care afectează negativ ficatul.

Caracteristicile medicamentului

Anterior, Citramon a fost vândut fără instrucțiuni de utilizare și mulți nu știau cum să ia pilule pentru dureri de cap. Farmaciile moderne chiar și un singur blister sunt însoțite de recomandări detaliate pentru admitere. Cu toate acestea, este necesar să se ia în considerare în detaliu ce dureri de cap va elimina Citramon fără consecințe asupra organismului. Medicamentul este luat la:

  • Un atac de migrenă.
  • Dezvoltarea durerii cluster.
  • Daune toxice organismului (din cauza alimentelor, intoxicații cu alcool).
  • Scăderea tensiunii arteriale.
  • Spasmul vaselor de sânge.
  • Ateroscleroza.
  • Creșterea temperaturii corpului.
  • Răceală, gripa, angina pectorală.
  • Bolile infecțioase.
  • Nevralgia.
  • Înfrângerea coloanei vertebrale cervicale, determinând o încălcare a fluxului sanguin în artera cervicală (osteocondroză, miogeloză, spondiloză).
  • Sindrom dureros post-traumatic.

Cum să luați Citramon? Dozajul se calculează în funcție de greutatea pacientului, de obicei se utilizează câte o tabletă pentru o greutate de 50 kg. Dacă o persoană cântărește mai mult de 50 kg, trebuie să beți două comprimate la un moment dat. Pentru o zi, medicamentul poate fi luat de trei ori. Durata tratamentului nu trebuie să depășească trei zile. Dacă în această perioadă de timp nu au trecut senzații neplăcute, este necesar să se consulte un medic.

Datorită faptului că aspirina conținută în tsitramona compoziție, iritant efect asupra membranei mucoase a stomacului, tableta ar trebui să fie luate după o masă, cu atenție de mestecat, bea multă apă.

Forma de eliberare, analogi

Citramonul obișnuit este cel mai adesea produs în tablete: blistere pentru 6 sau 10 bucăți. Analogii complet ai medicamentului includ:

Aceste medicamente coincid cu compoziția și efectul terapeutic. Există, de asemenea, variații ale medicamentului. În funcție de compoziție, efectul medicamentului se schimbă, schimbările privesc cum se bea Citramon. Eliberat de:

  • Citramon Extra - bogat în paracetamol.
  • Citramon Forte. În aceste tablete, doza de substanțe active este crescută și există acid citric.
  • Aquacitramona - în granule, care trebuie dizolvate în apă.

Perioada de valabilitate a tabletelor variază de la 3 la 5 ani, medicamentul ar trebui să fie depozitat într-un loc întunecos și rece.

Cui îi este contraindicat medicamentul?

Există un grup de pacienți care sunt contraindicați la administrarea acestui medicament. Nu beți medicamente dacă pacientul:

  • Hipertensiunea arterială a fost diagnosticată.
  • Insuficiență renală, cardiacă sau hepatică.
  • Gastrita, ulcerul peptic al tractului gastro-intestinal.
  • Coagulabilitatea sângelui este întreruptă.
  • Hemofilie, lipsa de vitamina A.
  • Alergie la componentele medicamentului.
  • Guta este diagnosticată.
  • Glaucomul se dezvoltă.
  • Crește excitabilitatea, tulburarea de somn.

Copiilor li se poate administra un medicament pentru dureri de cap cu prudență, numai după ce au împlinit 10 ani - cu permisiunea medicului.

Este posibil să beți Citramon în timpul sarcinii? În primul trimestru, utilizarea medicamentului este interzisă, deoarece cofeina poate avea un efect negativ asupra sistemului nervos aflat în dezvoltare a fătului. În al treilea trimestru, nu este recomandat să beți medicamentul din cauza aspirinei, care poate provoca sângerare în timpul nașterii. În al doilea trimestru, utilizarea medicamentului este acceptabilă, dar nu este recomandată.

Când alăptați, nu puteți să luați Citramon, deoarece substanțele active intră în lapte și pot afecta negativ sistemul nervos al copilului.

Nu puteți să luați Citramon, dacă o persoană a băut alcool, poate provoca convulsii, halucinații, amețeli, dureri de cap, pierderea conștiinței.

Reacții adverse posibile

Supradozarea medicamentului sau administrarea necorespunzătoare poate provoca efecte secundare. Pot exista:

  • Tulburare intestinală: greață, vărsături, sângerări, dureri abdominale severe.
  • Reacție alergică.
  • Zgomot, sunând în urechi.
  • Convulsii.
  • Tahicardia.
  • O creștere puternică a tensiunii arteriale.
  • Boala lui Ray (leziuni ale creierului).
  • Sângerarea gingiilor.
  • Spasmul bronșic.
  • Scăderea coagulabilității sângelui.

Dacă Citramon de la o durere de cap nu ajută sau cauzează reacții adverse, medicamentul trebuie întrerupt și trebuie selectat un alt remediu pentru a elimina disconfortul.

Utilizarea citramonei din durerea de cap

Confruntate cu o durere de cap, fiecare dintre noi încearcă să găsească pilula care ne va scăpa rapid și eficient de aceste senzații neplăcute. Una dintre cele mai populare analgezice este Citramon. În aproape fiecare cabinet de medicamente, puteți găsi acest medicament. Are o gamă largă de activități și o puteți cumpăra la farmacie fără prescripție medicală. Dar "Citramon" este atât de eficient din cauza unei dureri de cap și cum să o faceți corect?

Efectul medicamentului

"Citramon" se referă la analgezice non-narcotice, capabile să oprească tot felul de dureri. Datorită compoziției lor, aceste pastile se confruntă efectiv cu sindromul durerii, temperatură ridicată și sunt un medicament antiinflamator.

acidul acetilsalicilic, care este inclus în compoziția sa, ameliorează durerea, reduce febra, inflamația și stimulează circulația sângelui, care acționează pe ea este o zonă în care nu a existat patologie vasculară. Trebuie remarcat faptul că, dacă pacientul are leziuni mucoase, administrarea frecventă de Citramon poate duce la astfel de consecințe, cum ar fi:

  1. Apariția ulcerelor și a rănilor.
  2. Manifestări alergice.
  3. Scăderea coagulabilității sângelui.

O altă componentă a comprimatelor este cofeina. Această substanță are un efect excitant asupra sistemului nervos, stimulează activitatea organismului, ameliorează oboseala și somnolența și, de asemenea, elimină durerea prin extinderea vaselor. Cofeina reduce de asemenea activitatea plachetară, astfel încât aceasta poate fi considerată o bună prevenire a trombozei. Doza corectă selectată de medicament îmbunătățește fluxul sanguin și are un efect benefic asupra creierului.

Citramon este indicat pentru utilizare atunci când:

  • Cefalee moderată sau durere de dinți.
  • Senzații dureroase în mușchi.
  • Spasme în timpul menstruației.
  • Temperatură ridicată în timpul gripei și a infecțiilor respiratorii acute.
  • Procesele inflamatorii din organism.

Forma emiterii

Citramon este un medicament bun care ajută eficient la diferite tipuri de durere și este capabil să înlăture procesul inflamator. Acțiunea sa se datorează componentelor care alcătuiesc componența sa, completarea și consolidarea acțiunilor celorlalți.

"Citramon" este produs sub formă de tablete, care conțin:

  1. Acid acetilsalicilic.
  2. Acid citric.
  3. Paracetamol.
  4. Cafeina.
  5. Cacao.

Vă recomandăm să vizualizați un videoclip în care farmacistul discută despre medicament, modul în care acesta este utilizat, efectele secundare și contraindicațiile:

Cum să o luați?

Desigur, înainte de a utiliza orice medicament, inclusiv Citramon, trebuie să citiți cu atenție instrucțiunile aplicate de producător, deoarece orice preparat are propriile contraindicații și limitări de utilizat.

Contraindicații

Citramon, ca și alte medicamente, are un număr de contraindicații de utilizat. Acestea includ:

  • Alergie la oricare dintre componentele care alcătuiesc pilula.
  • Tendința la ulcer sau inflamația tractului gastrointestinal.
  • Diateza hemoragică.
  • Ischemia.
  • Astm bronșic.
  • Orice boli cronice.
  • Insuficiență cardiacă congestivă acută.
  • Deficitul de vitamina A.
  • Boli ale ficatului și rinichilor.
  • Hipertensiune.
  • Hemofilie și alte boli de sânge.

"Citramon" nu este recomandat să utilizeze dureri de cap pentru persoanele cu excitabilitate crescută, deoarece acest lucru poate duce la probleme cu somnul.

Dacă pacientul depășește doza recomandată recomandată de medicament, atunci apariția reacțiilor adverse:

  1. Greață și vărsături.
  2. Inflamația gingiilor.
  3. Diferențele în tensiunea arterială.
  1. Încălcarea coagulării sângelui.
  2. Încălcarea bătăilor inimii.

Deoarece cofeina, care este prezentă în "Citramon", mărește presiunea, apoi înainte de a bea altă pilulă, asigurați-vă că este în limitele normale.

Reguli de admitere pentru copii

"Citramon", precum și multe alte medicamente nu este recomandat pentru a oferi copiilor din cap. Pentru tratamentul unui copil, trebuie să alegeți numai acele medicamente care acționează perfect și nu sunt capabile să afecteze corpul unui copil. Componentele tabletei nu sunt periculoase pentru copii, dar cei care încă nu au împlinit vârsta de 13 ani, trebuie să-l dea cu precauție, ca doze mari de medicament poate duce la o încălcare a ficatului și a rinichilor, sau provoca apariția sindromului Reye.

Sindromul lui Reye, Sindromul Reye (Encefalopatie hepatică acută, boală hepatică albă) - o afecțiune acută rară, dar foarte periculos, de multe ori viața în pericol, care apare la copii și adolescenți (de obicei, cu vârsta cuprinsă între 4-12 ani) cu tratamentul febrei virale (gripă, rujeolă, varicelă) preparatele care conțin acid acetilsalicilic, și se caracterizează printr-o encefalopatie rapid progresiva (din cauza edem cerebral) și dezvoltarea ficatului gras. Sindromul Reye este însoțită de hiperamoniemie, nivelurile crescute ale AST, ALT serice (mai mult de 3 ori), la un nivel normal al bilirubinei.

Aflați mai multe despre cauzele de dureri de cap la copii, natura si tratamentul lor de la un program de televiziune invitat „Doctor pentru copii“ Pediatric Neurolog a doua categorie Minsk GTSMRD Catherine Rabizo:

Pentru a elimina durerile de cap într-un copil trebuie să utilizeze produse special pentru copii și, în fiecare caz, mai întâi să consulte un medic, care va sfătui ce de droguri ajuta fără a afecta corpul copilului.

Admiterea Citrimon la femeile însărcinate și care alăptează

Femeile gravide în primul și al treilea trimestru de sarcină, nu utilizează Citramon, deoarece acestea pot afecta negativ fătul și livrarea. Conform instrucțiunilor, în cel de-al doilea trimestru de sarcină, utilizarea sa nu este interzisă, dar trebuie amintit că recepția sa trebuie justificată.

În timpul alăptării, pilulele sunt contraindicate. Componentele „Citramonum“ se poate obține lapte matern la un copil, provocând dezvoltarea diferitelor reacții adverse, cum ar fi alergii, sindromul Reye, sângerare, iritație, mucoasa gastro-intestinală, insuficiență hepatică, cauza a crescut excitabilitate si insomnie.

analogi

Există o serie de analogi ai Citramon, a căror acțiune are drept scop eliminarea sindromului durerii. Cele mai populare dintre ele sunt:

  • „Aspirina“. Utilizat ca analgezic și antipiretic. Eficacitatea acesteia depinde de cât de mult timp a trecut de la debutul apariției durerii. Dacă a trecut ceva timp de la apariția sa, atunci tableta nu vă va mai ajuta. Este interzisă utilizarea "Aspirinei" pe un stomac gol. Substanța activă "Aspirina" este acidul acetilsalicilic, care face parte și din "Citramon". Dar datorită prezenței unor componente suplimentare, Citramon acționează mai puțin în organism.
  • „Analgină“. Tabletele au un efect analgezic ușor, ameliorează febra și inflamația. Substanța activă a medicamentului este metamizolul sodic. Indicatiile si contraindicatiile din "Analgin" si "Citramon" sunt aproape identice. În mod similar, efectul acestor medicamente asupra corpului pacientului poate fi luat în considerare.
  • „Paracetamolul“. Excelent anestezic și antipiretic. Tabletele sunt bine absorbite în organismul uman, totuși, se recomandă să luați-o după mese, pentru a minimiza efectul negativ asupra mucoasei gastrice. Dozele mari de medicament afectează negativ activitatea ficatului și a glandei tiroide. Efectul antipiretic al "Paracetamol" este semnificativ mai mare decât cel al "Citramon", deci este adesea prescris pacienților cu gripă și alte boli respiratorii acute. Paracetamolul este, de asemenea, aprobat pentru utilizare de către mame însărcinate și care alăptează, copii. Pentru copiii de la 3 luni, este disponibil sub formă de sirop cu o doză adecvată pentru vârstă.

Citramon ajută perfect la dureri de cap. Cu toate acestea, înainte de a accepta acest lucru, trebuie să vă asigurați că nu aveți contraindicații pentru utilizarea sa. Este necesar să monitorizați doza și să nu o depășiți.

Citramon - cât de mult pot lua o zi? Ajută la migrene?

Toți oamenii sunt diferiți și acel medicament, căci unul poate fi mântuirea, altul va face rău. Citramon poate crește tensiunea arterială, crește frecvența cardiacă, t. există cafeină în ea. În plus, acest anestezic conține acid acetilsalicilic, care este periculos pentru bolile tractului gastro-intestinal și paracetamolul antipiretic. Din experiența mea, știu că, cu migrene, principalul lucru nu este să lăsați să se dezvolte lupta, mai devreme să luați medicamente pentru durere, cu atât mai puține pastile pe care le veți avea după înghițire. În plus față de citramonă, puteți lua un comprimat spazmolgona. Eu personal sunt ajutat doar de analgin, desi medicii recent nu-l favorizeaza.

Cytromonul este eficient pentru persoanele care suferă de hipotensiune, adică presiune scăzută! Dacă aveți brusc hipertensiune arterială sau alte boli, atunci nu va fi ineficientă, dar vă poate afecta și corpul!

Cauzele migrenei pot fi foarte mult și din ceea ce ați luat, ce este o migrenă?

Aici este necesar de a inventa nimic, și merge la medic, în primul rând, el va găsi motive pentru migrenelor, si apoi prescrie medicamente!

Nu otrăviți organismul încă o dată cu medicamente fără a prescrie un medic!

Dacă aceasta este într-adevăr o migrenă, și Neboli boli grave cu privire la cum ar fi boli degenerative de disc de col uterin, boli profesionale, toți cei care lucrează toată ziua la calculator, și în care durerile de cap sunt frecvente, acesta poate fi eficient, fie spazmalgon sau Noshpa, deoarece acesta este aceste tablete sunt pentru a elimina spasmele de natură diferită!

Sănătatea trebuie protejată, așa că nu recurge la auto-medicație! Și consultați un medic, durerile de cap frecvente pot indica boli foarte grave!

Citrimon de la cefalee: instrucțiuni de utilizare și analogi ai medicamentului

Remediul Citrimon a fost cunoscut de la vremurile Uniunii Sovietice și încă nu își pierde relevanța, deoarece se confruntă efectiv cu diferite sindroame dureroase.

Este recomandabil să se folosească „Citramonum“ la o durere de cap moderată diverse etiologii: migrena, distonie, durerea care rezultă din supratensiune, creșterea presiunii intracraniene.

Din păcate, cu dureri de cap severe și febră, utilizarea medicamentului va fi ineficientă.

Acțiunea "Citramon"

Pentru a înțelege dacă Citramon ajută la o durere de cap, trebuie să luați în considerare acțiunea sa farmacologică. Componentele active ale medicamentului ameliorează inflamația, au un efect anestezic și antipiretic:

  1. Acid acetilsalicilic (aspirină) - are efect analgezic, subțierea sângelui și antiinflamator. Efectul analgezic se realizează prin influența directă asupra centrelor de durere. Acidul acetilsalicilic se află pe lista medicamentelor esențiale. În plus, aspirina furnizează creierului oxigen, îmbunătățește circulația sângelui și previne dezvoltarea trombozelor.
  2. Paracetamolul - are un efect pronunțat de anestezie. Reducerea durerii se datorează suprimării prostaglandinelor (mediatori ai durerii). Drogul acționează asupra centrelor dureroase.
  3. Cofeina - are un efect stimulant asupra sistemului nervos central, îmbunătățește activitatea cardiacă. Ca parte a citramonului, este un catalizator pentru aspirină și paracetamol.

Combinația dintre aceste componente se confruntă cel mai eficient cu durerile de cap care apar pe fundalul distoniei vegetale și cresc presiunea intracraniană. Datorită aspirinei, care are efect antiplachetar, aceste boli nu numai că opresc sindromul de cefalee, ci și elimină cauzele.

Indicații pentru utilizare

"Citramon" se utilizează pentru a opri sindromul durerii în următoarele condiții:

  1. Cefaleea cauzată de supratensiunea sistemului nervos central.
  2. Cefalee cauzată de boli neurologice și vasculare: migrenă, nevralgie, distonie vegetativă.
  3. Cefaleea cauzată de creșterea presiunii intracraniene.
  4. Cefalee cu intoxicație cauzată de boli infecțioase.

Acest medicament se descurcă cu sindroame dureroase moderate și ușoare. Cu migrene, "Citramon" poate elimina durerea doar la începutul bolii, cu manifestarea primelor simptome ale bolii. Cu dureri de cap febrile și sindroame dureroase severe, utilizarea acestui medicament este ineficientă. Medicamentul începe să acționeze după 35-45 de minute după administrare.

Ia „Tsitramon“, precum și orice agent anti-inflamator non-steroidian, este necesar doar după o masă, ca și component activ medicament care are un impact negativ asupra mucoasei gastrice.

O astfel de boală ca migrenă este dificil de tratat complet. De regulă, tratamentul vizează numai eliminarea simptomelor. Tablete din migrenă și cefalee: cum să luați medicamente cu acțiune rapidă?

Despre metodele de arestare a atacurilor de dureri de cap citite aici. Homeopatia, băile medicale, tratamentul medicamentos și alte metode de tratament.

Mulți oameni confundă conceptele de migrenă și dureri de cap. De fapt, migrenă este o boală independentă. Acest articol http://neuro-logia.ru/zabolevaniya/migren/chto-takoe-kakie-simptomy-kak-lechit.html simptome ale acestei boli sunt descrise în detaliu.

Reacții adverse și contraindicații

Nu este recomandat să se utilizeze Citramon la persoanele care suferă de următoarele patologii:

  • Hipersensibilitate la aspirină și paracetamol.
  • Afecțiuni intestinale și gastrice: boală inflamatorie intestinală, sângerare gastrointestinală, ulcer gastric.
  • Boli ale ficatului și rinichilor.
  • Boli ale vaselor de sânge și inima: infarct miocardic, tulburări de coagulare a sângelui, boală ischemică, tahicardie paroxistică (tulburări de ritm cardiac rapid cu).

Contraindicația de a aplica "Citramon" pentru durerea de cap la femeile însărcinate în trimestrul I și III, femeile în timpul alăptării (lactație). Citramona pentru copii sub 15 ani cu dureri de cap este de asemenea interzisă.

Efectele secundare asupra medicamentului pot să apară cu un supradozaj, cu un curs lung de aport (mai mult de 3 zile), precum și cu intoleranță individuală a componentelor.

Efectele secundare pot fi exprimate prin următoarele condiții:

  • Din partea sistemului digestiv: greață, leziuni ulcerative ale stomacului, vărsături;
  • Încălcări în activitatea sistemului nervos central: cefalee, inhibiție, amețeli, somnolență, oboseală;
  • Tulburări ale sistemului cardiovascular: sângerare nazală, palpitații, creșterea tensiunii arteriale;
  • alergii;
  • Disfuncția ficatului;
  • Leziuni renale.

"Citramon" nu trebuie utilizat timp de mai mult de trei zile cu auto-tratament. Dacă durerea de cap nu se îndepărtează în timpul dat, va fi mai potrivit să contactați specialistul medical pentru a afla cauzele bolii. Perioadele de admitere mai lungi pot fi prescrise de un specialist, caz în care terapia este sub supravegherea unui medic.

Citramona poate fi însărcinată cu o durere de cap?

În primul trimestru de sarcină, utilizarea medicamentelor antiinflamatorii este contraindicativă, deoarece acestea pot avea un efect negativ asupra formării embrionului. În ceea ce privește citramona din cauza durerilor de cap în timpul sarcinii, este strict interzisă administrarea acesteia la femeile însărcinate în primul și al treilea trimestru.

Deci, ca acid acetilsalicilic, o parte din ea, în fazele incipiente ale sarcinii poate provoca malformații ale dezvoltării embrionului, iar în etapele ulterioare ale sarcinii, nașterii provoca sângerare, precum și un impact negativ asupra dezvoltării fetale.

În al doilea trimestru, nu există contraindicații serioase pentru utilizarea acestui medicament, cu toate acestea, este de dorit ca femeile gravide să utilizeze Citramon pentru tratamentul durerilor de cap.

analogi

Mai degrabă decât să-l înlocuiască pe tsitramon la o durere de cap? O mulțime de companii farmaceutice sunt implicate în producția de Citramon, astfel încât piața este plină de medicamente care conțin numele Citramon în numele său. "Tsitramon P", "Akvatsitramon", "Tsitramon-lect", "Tsitramon Ultra", "Tsitramon Forte" - un nume Citramonum având aceeași compoziție: paracetamol (0,18 g), cafeină (0,03 g), acid acetilsalicilic (0,24 g).

Medicamentele sunt producători diferiți, prin urmare, au nume diferite.

"Citramonum" Analogues Următoarele medicamente sunt: ​​"askofen-P", "Atsifein", "Kofitsil-plus", "Migrenol Extra", "Tsitramarin", "Tsitrapar", "Excedrin". Toate aceste medicamente conțin în compoziția lor acid acetilsalicilic, cofeină și paracetamol. Ele diferă nesemnificativ între substanțele auxiliare și masa componentelor active.

Costul "Citramon" în diferite regiuni variază de la 15 la 35 de ruble.

Medicamentele antiinflamatorii nesteroidiene sunt adesea folosite pentru a trata durerile ușoare de durere de cap. Nurofenul din migrenă este unul dintre mijloacele populare ale acestui grup. Recenziile oamenilor spun că acest medicament este eficient.

Credeți că aveți o migrenă? Apoi, articolul următor vă va fi util. Informații despre formele și simptomele migrenei, precum și despre factorii provocatori ai acestei boli.

Citramona cu migrenă

Fetelor, cum te lupți cu migrenă? Am adesea oboseala sau vremea. Astăzi 4dz, pentru 2 dz testul a fost limpede. Și așa ieri sa dezvoltat migrenă, din care doar mă ajută tsitramon. Nu bea, se culcă. Dimineața, uciderea. Toată partea stângă a capului a ars, ochiul stâng nu a putut fi deschis. Și lunar totul nu este prezent, totuși am băut tsitramon. Acum, eu stau aici și nu știu, dintr-o dată sarcină, atunci tsitramon nu poate. Dar despre migrena.

De multe ori am migrene, teribile, cu greață, dacă nu beau o pastilă, voi muri. Așa este. că le-ați permis medicilor să bea din cauza unei dureri de cap? Un doctor mi-a permis paracetamol, iar celălalt spune că poți avea Citramon.

Fetelor, vă rog să răspundeți celor care suferă de dureri de cap într-adevăr teribil, și care nu ajută stele, ceai, plimbare, somn, mânca, compresă rece, paracetamol și nu-spa. Deci, am suferit de migrene teribile, chiar înainte de B. Chiar și în curs de tratament pentru atacurile în spital RNPTs neurologie și neurochirurgie. Sarcina 1 termen. Ieri, capul meu a început să doară, am încercat încă metodele de mai sus, dar, desigur, nu a ajutat, ziua a fost chinuit și a adormit. Și noaptea m-am trezit dintr-un spasm teribil în capul meu. De asemenea, a înțeles că fără medicamente să nu reușească, dar.

Fetelor, salut tuturor! Ieri am fost pe mare, am decis să respiram aerul din mare. Vremea a fost atât de atât, fără prea mult soare. Rătăcit de-a lungul țărmului (nu m-am îmbăiat), tot timpul era sub o umbrelă mare! Au fost doar 3 ore și a fost de ajuns. Am avut o durere de cap și am plecat acasă. Noaptea durerea a trecut într-o migrenă puternică, o crăpătură teribilă în craniu și greață. A fost întrebarea de a bea? Ce tabletă? Nu mai puteam rezista. Mâna ajunse la citramon. Am citit instrucțiunile pentru droguri și.

Fetele, ultimele zile am suferi de dureri de cap teribile, care a devenit ca o migrenă. Anterior, în cazul în care o durere de cap - a fost de ajuns să se întindă, apoi a ajutat la 0,5 tsitramona al II-lea, iar acum întregul comprimat tsitramona P nu ajută, despre noshpu, în general, să tacă - ca mort o cataplasmă, apoi citiți despre sirop de Nurofen pentru copii, un fel și a ajutat, dar chiar pentru 3 ore, apoi din nou sau din nou beți sau suferiți de durere de cap infernală. Și acum ma chinuie, nurofen a băut de 2 ori 1.

Destul de des sunt îngrijorat de dureri de cap grave. Nu există metode de ierburi sau de folclor (gheață, loțiuni etc.) nu ajută. La locul de muncă în postul de prim ajutor de câteva zile am măsurat presiunea. Am atât de scăzut. Dar când mă duc mai mult, atunci simt o durere puternică în capul meu. În același timp, eu sunt salvat fie cu citramonum, fie cu tinctură de Eleutherococcus, și dacă nu atunci, comprimatele cu acțiune rapidă ale lui Next nu sunt ajutate. Eu însumi am citit instrucțiunile de pe site-ul web: http://www.nextpainkiller.ru/instruction/ și acum le accept. Doar aici nu este clar, am.

În timpul sarcinii, am scăzut BP și în acest context există adesea o migrenă, este amânată pentru câteva zile. Nu știu ce să fac. Ginecologul meu a spus că puteți să luați Citramon în cantități mici, precum și picături de tip Eleutherococ și Tonginal. Voi spune imediat, picăturile nu ajută deloc. Ei bine, Citramon pleacă puțin, apoi durerea se întoarce. Cine are o problemă similară, fetelor?

fete migrene! Nu știu ce să fac. nimic nu ajută (singurul tsitramon 3 comprimate simultan (totuși picioarele se umflă un pic adevărat (bine, șosetele îndepărtează cauciucul slab și se taie drept în

Fecioară, ajută-mă... toată ziua, m-am săturat să urle..

deja patru zile, aproape continuu, durerea capului, între temple și întreaga jumătate din față. că doar nu bea, este acum 2 Tabelul spazmalgona, tsitramon, ketanov - nimic nu ajuta (((ieri a ajutat tabletochku timp de o oră, și apoi peste tot din nou, ce altceva să fac asta ?? medicii execută deja, totul este în regulă pentru RMN, EEG. a - nu este foarte bun, dar epileptolog a declarat nimic neurolog partea sa, spune că este o migrenă, dar ce să facă cu ea. - nu spun (((cum.

1) Miramistin - de la gat la copii, și într-adevăr necesare în rastvorchik viața de zi cu zi. Chiar de la gât Tantum VERDE2) Nurofen NIMULID sau - temperatura. (Oamenii spun că nu informați puteți lua zharoponizhuyuschie) 3) Fenistil picături sau Zyrtec - de la alergii. Engleză analog: Piriton Syrup5) AKVALOR - Clătiți nasul. 6) Nazivin - nos7) FLAVAMED, STODAL, Lasolvan - din kashlya.8) activat ugol9) ENTEROSGEL - din otravleniy.10) rehydron - intoxicație pentru a menține echilibrul corect sare. Analog rehydron - Dioralyte.11) SMEKTA12) No-Spa 13) otipaks.

Depășiți o migrenă. Practic, pentru mine tsitramon ajută sau ajută de obicei. Și iată-mă, timp de 2 zile, 2 pachete de mancat, plus soiuri tempalgin-Pentalgin - un zero pe masă, doar mai rău. Trebuia să merg la serviciu în clinică la serviciu. Apoi doctorul și-a întins mâinile și a spus - dar după noua lege, nimic nu funcționează. Aici ai ceea ce e, dar nu garantează, nu funcționează, chemați o ambulanță, ei încă mai pot, ceva existent primenyat.Pravda, ceea ce a dat (și că eu nu știu, taie de pe ambalaj))) încă sa simtit mai bine. Nu.

Când așteptam al doilea copil, am suferit constant dureri de cap. În prima sarcină nu a existat nimic de genul acesta. Sa intamplat toata ziua cu un cap prost si durere plictisitoare. Bună, migrenă în timpul sarcinii, asta nu se gândește. Cu toate acestea, într-o astfel de situație delicată, nici o chimie nu este posibilă, așa că noi, mamele, trebuie să luptăm cu propria noastră putere. O vizită la medicul ginecolog nu a ajutat prea mult, medicul a sfătuit să ia zitramonă și nu am vrut să otrăvesc copilul, mai ales în primul trimestru, când au fost depuse toate funcțiile vitale. Am decis să mă uit.

Fetelor, ajutați-vă cu sfatul, vă rog. Cum te descurci cu durerile de cap frecvente? Acum mint acasă cu hipertonie și în fiecare zi doare capul meu. Citramon nu a ajutat mult timp, deoarece înainte de sarcină au avut loc migrene frecvente, iar corpul era obișnuit cu medicamente mai puternice, dar acum sunt imposibile. Vă mulțumesc anticipat pentru sfatul dvs.

Fetelor, m-am gândit ieri că fie am un accident vascular cerebral, fie că o să mor. Pe spatele capului, ca și cum ar fi chibanuli cu o tigaie de fier, în ochi și whisky, bețe fierbinți au fost împinși, toxicoza a fost reînvinsă în stomac! Seara, m-am culcat pe pat și am strigat pentru neputință și impotență, convingându-mi fiul să nu țipe și să se culce în sfârșit. Am citit că fiecare 5 femei gravide întâlnesc întâi migrenă. După ce sunteți mântuiți? Fetelor, eu nu mai pot suporta un astfel de atac. Nici nu-spa, nici citramone, nici un pahar cu asterisc, nici un masaj.

Fete.. Ce sa faci cu durerile de cap? Foarte adesea o durere de cap pentru că nu pot merge ((O dată a fost atât de prost încât vomitat toată noaptea doar nimic (. Începe să se rănească în mijlocul zilei, încetul cu încetul, și 6-7 ore pentru a începe dreptul de migrenă. Uneori își permite să bea Tsitramon dar nu poate fi aceeași Piste aproape în fiecare zi! ((care acest lucru. ajutorul dumneavoastră? poate că există remedii populare?))

Sunt atât de obosit de asta. Trebuie doar să schimbe direcția vântului și colegii mei încearcă să se crape. aaa. Mă simt ca circling literalmente nori în capul meu. Orice analginum-tsitramona nu ajuta nici măcar o dată (a fost în mod repetat, la doctor, presiunea este ca un astronaut, recomanda: mai des în aer liber și sunt una cu natura, spalaturi și durificarea trunchiată Dacă aveți timp de timp pentru a lua spazmolgon, un cuplu de lucruri, toate zanemevaet.! dar capul de fier turnat. Dacă nu aveți timp, atunci durerea de cap se transformă într-o migrenă feroce ((((și apoi toate Hove astăzi cum.

Spuneți, medicamentele pe care le voi scrie mai jos sunt medicamente și, înainte de a fi luate, trebuie să vă consultați cu un specialist. pentru că Încă nu sunt doctor. Poate că mi-a fost atît de tare că am avut un copil cu aplicație 9/9, nu faptul că vei avea același lucru. Dar există, de asemenea, astfel de îndoieli în situația în care medicul a numit-o și, din cauza stereotipurilor, vă este frică să luați aceste sau alte mijloace. Voi începe cu lista de medicamente pe care le-am luat în timpul sarcinii, în.

Înainte de sarcină, am crezut că de multe ori am o durere de cap. Din copilărie, am suferit de dureri de cap. Dar acum înțeleg că acum câteva luni nu știam nimic despre cefalee. Acum m-am bucurat de această fericire în întregime. Capul a început să rănească undeva din a doua lună a lui B. Și întotdeauna mănâncă creierul lui MIGRAINE. Nu poate fi confundată cu nimic - durerea este localizată în partea stângă sau dreaptă a capului, templul se rupe din interior, în ochi există senzația că vor să izbucnească sau vor fi stoarși din interior, uneori chiar.

Buna ziua tuturor! Astfel ecuatorul de sarcină a trecut neobservat. Totul era neted, liniștit. După salvarea la 6-7 săptămâni nimic nu a deranjat, deși chiar și faptul că a stat în spital este inutil. Dar acum trebuie să vizitezi un doctor de două ori pe lună, un coșmar de un fel, îmi pot vedea mama mai mult decât draga mea doctor. Apropo de doctor))), este o doamnă în vârstă de aproximativ 70 de ani, ajung la ea cu respect profund din cauza vârstei, dar ea ia o persoană pentru 40-50 de minute. și o grămadă de oameni. Deci, pentru ultima oară.

O astfel de ușurință a fost prima sarcină, și cât de greu este pentru mine să dau al doilea. Mai întâi de șase săptămâni. Pe detașamentul uzi. Destul de mare. M-a tratat, tratat, la 8 săptămâni a fost la fel de mare. La 10 săptămâni de detașare au existat deja două. Imens. Ei chiar au spus că nu au fost prea multe șanse să fie salvate. Apoi, trei săptămâni în spital cu aceste injecții înfiorător-boljuchih care dispar pentru o lună nu poate. Nu-mi simt fundul până acum. Au adăugat injecții în stomac, diluate.

Aching a doua zi :( Suna doctorul (D) nu am practicat la lichidul de răcire, o întâlnire luni, mâine este o alta. AI trimestru de sarcină, de aproape 19 săptămâni. Fetele, multumesc pentru sfaturi!) Te simti mai bine)) dureri de ieri dimineață, m-am trezit durere (în general, în viață nu suferă de migrene și așa mai departe, și mai prelungite), durere în frunte deasupra ochiului stâng, mai ales atunci când este înclinat. Într-un Internet venerat că atunci când este înclinat - sinuzita, dar Șah cuvânt vryatli am, poate că nasul nu este încorporat. Naknune.

De data aceasta am colectat un kit de prim-ajutor foarte bun pentru o excursie la mare. Am decis să păstreze lista, astfel încât data viitoare să nu tulpina creierul încearcă să decidă ce să ia temperatura sau capul boli.Rebonok în creștere și este minunat - acum mai multe medicamente pentru adulți și se potrivește cu ea, ceea ce mărește spațiul disponibil în valiza ta.

Timp de aproape o saptamana am fost la institut pentru o prelegere. Acest lucru este destul de dificil, în special, anvelope de metrou în ceasul de rush și de căldură. dar nu ar fi nimic, dacă nu. migrenă! Aceste dureri de cap au fost pur și simplu torturate. a trebuit să bea Citramon, a permis medicul. Am mâncat multe lămâi. După tstitamona este mai ușor. Lămâie sunt, de asemenea, bine. Și astăzi m-am dus la credit, m-am dus la toaletă și am văzut o mică picătură de sânge pe garnitură (dimensiunea unei hrișcă). M-am dus imediat la policlinică. pe uzi. a spus uterul într-un ton (peretele frontal) și că există o amenințare.

Greața și durerea de cap sunt de obicei simptome ale unui tip de boală. Eu, de exemplu, destul de des suferă de dureri de cap, care sunt însoțite de greață. Aceasta se numește, în opinia mea, o "migrenă". A găsit informații detaliate despre ce pot vorbi aceste semne. Încă greața și durerea de cap însoțesc bolile catarre, boala respiratorie acută, unele boli oculare, osteochondroza coloanei vertebrale cervicale, nevralgia, precum și o tumoare pe creier. Foarte des, greața și durerea de cap însoțesc sindromul mahmureei, luând medicamente pentru insomnie, analgezice și pot exista simptome similare atunci când se administrează pilule contraceptive. În cazul în care.

sau cum mi-am înșelat astăzi flippersul. Îmi pare rău pentru atâtea scrisori.